ZRÓB C.O.Ś. DLA ZDROWIA

13 października odbyło się w naszym zakładzie spotkanie dla pracowników dotyczące profilaktyki prozdrowotnej. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach akcji „Planuję długie życie” realizowanej przez Ministerstwo Zdrowia. Poprowadził je pan Piotr Błaszkiewicz, prezes Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Pomocy Chorym Na Przewlekłą Białaczkę Szpikową oraz pani Katarzyna Soból-Ochalik, wykładowca uniwersytecki, na co dzień pracująca na oddziale onkologicznym tarnobrzeskiego szpitala.
Spotkanie przebiegło pod hasłem „Zrób C.O.Ś. dla zdrowia”, tj. zadbaj o Codzienną aktywność, Okresowe badania profilaktyczne i Świadome odżywianie.
W czasie spotkania zwrócono uwagę na to, jak duży wpływ na zwiększenie ryzyka pojawienia się nowotworów ma styl życia i czynniki środowiskowe. Szacuje się, że przynajmniej 1/3 wszystkich zachorowań na raka można uniknąć. Połączenie zdrowych nawyków, odpowiedniej diety, aktywności fizycznej i regularnych badań może znacząco obniżyć ryzyko choroby nowotworowej.
Pan Piotr oraz pani Katarzyna zachęcali do badań profilaktycznych. Wskazali pracownikom konkretne programy przesiewowe i placówki, w których można wykonać takie badania. A to wszystko w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”.