SZKOLENIE NT. BEZPIECZEŃSTWA STANOWISK WYKORZYSTUJĄCYCH PROMIENIOWANIE LASEROWE

5 marca br. główny spawalnik naszego Zakładu Marcin Zbyradowski oraz specjalista ds. bezpieczeństwa i higieny pracy Piotr Smykla uczestniczyli w szkoleniu dotyczącym bezpieczeństwa stanowisk wykorzystujących promieniowanie laserowe.
Urządzenia wykorzystujące promieniowanie laserowe są coraz częściej wykorzystywane w przemyśle, w tym również w branży konstrukcji stalowych. Obróbka laserowa ze względu na dużo większą dokładność niż tradycyjne metody, w tym niezawodność i oszczędność materiału, jest coraz powszechniej stosowana w procesach spawania.
Korzystając z zalet tej technologii należy zdawać sobie również sprawę z zagrożeń, jakie niesie ze sobą ten rodzaj obróbki czy wykorzystania światła. Nawet najsłabsze niekontrolowane promieniowanie laserowe może doprowadzić do utraty wzroku.
Ponadto stosowanie obróbki laserowej i jej integracja stwarza wiele pytań w zakresie interpretacji europejskich i polskich przepisów prawnych w zakresie bezpieczeństwa.
Szkolenie, w którym uczestniczyli nasi pracownicy miało na celu podniesienie świadomości i wiedzy w tym zakresie. Panowie poznali aspekty formalne i techniczne bezpieczeństwa urządzeń laserowych w aplikacjach przemysłowych. Mieli okazję skorzystać z indywidualnych konsultacji z Ekspertem inżynierem bezpieczeństwa na co dzień zajmującym się przeprowadzeniem audytów bezpieczeństwa maszyn, doradztwem, analizami systemów sterowania pod kątem ISO i szkoleniami z tematyki bezpieczeństwa maszyn.