SZKOLENIE NT. BEZPIECZEŃSTWA PRACY PRZY OBSŁUDZE URZĄDZEŃ LASEROWYCH

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy zorganizował szkolenie dotyczące bezpieczeństwa pracy przy obsłudze urządzeń laserowych. Szkolenie odbyło się w Warszawie w dniach 8-9 kwietnia 2024. W szkoleniu wziął udział pracownik naszej spółki, pełnomocnik zarządu ds. bezpieczeństwa i higieny pracy, pan Piotr Smykla. Celem szkolenia było zapoznanie uczestników z informacjami nt. stanu prawnego dotyczącego pracy przy urządzeniach laserowych, charakterystyki promieniowania laserowego, zagrożeń związanych z obsługą urządzeń laserowych, kryteriów oceny zagrożenia promieniowaniem laserowym na stanowiskach pracy, a także środków technicznych ograniczania tego ryzyka. Szkolenie poza częścią teoretyczną, obejmowało również część praktyczną, w czasie której uczestnicy mieli okazję przeprowadzić przykładową ocenę ryzyka zawodowego dla stanowiska laserowego, wyznaczyć wartości maksymalnych dopuszczalnych ekspozycji oraz wyznaczyć gęstość optyczną filtrów stosowanych w środkach ochrony oczu.



PRZEMYSŁOWA WIOSNA

Przedstawiciele naszej firmy wzięli udział w targach branżowych zorganizowanych w dniach 19-22 marca br. Kielcach w ramach projektu „Przemysłowa Wiosna”. Projekt ten cieszy się rokrocznie coraz większym zainteresowaniem. Udział w cyklu imprez zorganizowanych z tej okazji jest jednym z najlepszych sposobów dla pracowników firm do stworzenia sieci kontaktów w swojej branży, podzielenia się doświadczeniem i wiedzą. Wzorem lat ubiegłych goście targów, oprócz biznesowych rozmów, mogli wziąć udział w prezentacji nowoczesnych maszyn CNC, obrabiarek i frezarek, prezentacji urządzeń do formowania i obróbki blach, pokazów cięcia metali, laserów i technologii laserowych, pokazów spawalniczych oraz robotów przemysłowych, prezentacji drukarek 3D.


SZKOLENIE NT. BEZPIECZEŃSTWA STANOWISK WYKORZYSTUJĄCYCH PROMIENIOWANIE LASEROWE


5 marca br. główny spawalnik naszego Zakładu Marcin Zbyradowski oraz specjalista ds. bezpieczeństwa i higieny pracy Piotr Smykla uczestniczyli w szkoleniu dotyczącym bezpieczeństwa stanowisk wykorzystujących promieniowanie laserowe.
Urządzenia wykorzystujące promieniowanie laserowe są coraz częściej wykorzystywane w przemyśle, w tym również w branży konstrukcji stalowych. Obróbka laserowa ze względu na dużo większą dokładność niż tradycyjne metody, w tym niezawodność i oszczędność materiału, jest coraz powszechniej stosowana w procesach spawania.
Korzystając z zalet tej technologii należy zdawać sobie również sprawę z zagrożeń, jakie niesie ze sobą ten rodzaj obróbki czy wykorzystania światła. Nawet najsłabsze niekontrolowane promieniowanie laserowe może doprowadzić do utraty wzroku.
Ponadto stosowanie obróbki laserowej i jej integracja stwarza wiele pytań w zakresie interpretacji europejskich i polskich przepisów prawnych w zakresie bezpieczeństwa.
Szkolenie, w którym uczestniczyli nasi pracownicy miało na celu podniesienie świadomości i wiedzy w tym zakresie. Panowie poznali aspekty formalne i techniczne bezpieczeństwa urządzeń laserowych w aplikacjach przemysłowych. Mieli okazję skorzystać z indywidualnych konsultacji z Ekspertem inżynierem bezpieczeństwa na co dzień zajmującym się przeprowadzeniem audytów bezpieczeństwa maszyn, doradztwem, analizami systemów sterowania pod kątem ISO i szkoleniami z tematyki bezpieczeństwa maszyn.



SEMINARIUM SPAWALNICZE W ZABRZU


7 grudnia odbyło się ważne wydarzenie dla środowiska związanego ze spawalnictwem – SLV-GSI Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Zabrzu, reprezentująca na terenie Polski jednostkę notyfikowaną DVS ZERT GmbH (nr ident. 2451) oraz uznane jednostki certyfikujące w obszarze niemieckich przepisów budowlanych – SLV-Duisburg, SLV-Halle, zorganizowały seminarium aktualizujące wiedzę wykonawców stalowych konstrukcji spawanych. Seminarium kierowane było do osób nadzoru spawalniczego, pełnomocników systemów ZKP oraz pracowników bezpośrednio związanych z produkcją, jak również kontrolą jakości. Nasz zakład reprezentowali Główny Spawalnik Marcin Zbyradowski oraz Kierownik Wydziału Konstrukcji Stalowych Dariusz Olszak.
Na seminarium poruszono miedzy innymi tematy związane z wymaganiami dotyczącymi jakości dla złączy spawanych, spawaniem laserowym jako coraz szerzej stosowanej alternatywy dla spawania łukowego oraz robotyzacją procesu produkcji konstrukcji stalowych.


PACZKI MIKOŁAJKOWE


Początek grudnia kojarzy się powszechnie z Mikołajem, upominkami i radością z oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. W Zakładzie Mechanicznym również czuć tę atmosferę. Jak co roku o tej porze Zarząd Spółki przygotował słodkie upominki dla dzieci pracowników. Ten miły gest to już wieloletnia tradycja. W pięknie zapakowanych paczkach dzieci odnalazły słodkości, które z pewnością umilą ten czas i wywołają uśmiech na twarzach najmłodszych członków naszej zakładowej społeczności.


WIZYTA STUDYJNA UCZNIÓW


W czwartek 16 listopada mieliśmy przyjemność gościć w naszym zakładzie grupę uczniów ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 9 w Tarnobrzegu. Wizyta zainicjowana została przez Agencję Rozwoju Przemysłu w Tarnobrzegu, na której zaproszenie uczniowie przybyli do Machowa.
Uczniowie mieli okazję poznać specyfikę działalności zakładu produkcyjnego – jednego z inwestorów ARP, zobaczyć etapy produkcji, wykorzystywane w zakładzie maszyny, poznać pracowników. A to wszystko po to, aby ułatwić młodym ludziom podjęcie decyzji, jakie przed nimi stoją – dotyczących wyboru kierunku kształcenia, a co za tym idzie ich miejsca na rynku pracy.
Uczniowie z zainteresowaniem obserwowali poszczególne procesy produkcji i słuchali o przeznaczeniu poszczególnych maszyn.
Na pamiątkę wizyty otrzymali wyciętą na wypalarce plazmowej cyfrę „9” – symbol szkoły.


50 JUBILEUSZOWA KRAJOWA KONFERENCJA BADAŃ NIENISZCZĄCYCH


W dniach 17-19 października 2023 odbyła się w Kołobrzegu 50. Jubileuszowa Krajowa Konferencja Badań Nieniszczących. Jest to na największa i najliczniej odwiedzana konferencja z zakresu badań NDT, diagnostyki i kontroli technicznej w kraju i jedną z większych w Europie. Wzięli w niej udział dwaj pracownicy naszego zakładu: Pełnomocnik Zarządu ds. Zapewnienia Systemów Jakości i Kierownik Laboratorium – Rafał Reczek oraz Główny Spawalnik – Marcin Zbyradowski.
Konferencja była okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń, zapoznania się z nowościami technicznymi, technologicznymi i organizacyjnymi w dziedzinie badań nieniszczących i diagnostyki technicznej.
W ramach konferencji odbyła się wystawa z udziałem około 30 wystawców sprzętu i wyposażenia do badań, reprezentujących producentów krajowych i światowych, a także warsztaty praktycznego podejścia do badań.
Uczestnicy wysłuchali wystąpień znanych i uznanych autorytetów z zakresu tematyki konferencji, które dotyczyły między innymi:

  • badań nieniszczących w przemyśle, budownictwie, transporcie, energetyce,
  • metod, urządzeń, wyposażenia i oprogramowania wykorzystywanego w badaniach nieniszczących,
  • diagnostyki technicznej urządzeń i konstrukcji,
  • szkoleń personelu i certyfikacji w zakresie badań nieniszczących,
  • nowych przepisów i norm dotyczące badań nieniszczących,
  • akredytacji laboratoriów badań nieniszczących.

ZRÓB C.O.Ś. DLA ZDROWIA


13 października odbyło się w naszym zakładzie spotkanie dla pracowników dotyczące profilaktyki prozdrowotnej. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach akcji „Planuję długie życie” realizowanej przez Ministerstwo Zdrowia. Poprowadził je pan Piotr Błaszkiewicz, prezes Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Pomocy Chorym Na Przewlekłą Białaczkę Szpikową oraz pani Katarzyna Soból-Ochalik, wykładowca uniwersytecki, na co dzień pracująca na oddziale onkologicznym tarnobrzeskiego szpitala.
Spotkanie przebiegło pod hasłem „Zrób C.O.Ś. dla zdrowia”, tj. zadbaj o Codzienną aktywność, Okresowe badania profilaktyczne i Świadome odżywianie.
W czasie spotkania zwrócono uwagę na to, jak duży wpływ na zwiększenie ryzyka pojawienia się nowotworów ma styl życia i czynniki środowiskowe. Szacuje się, że przynajmniej 1/3 wszystkich zachorowań na raka można uniknąć. Połączenie zdrowych nawyków, odpowiedniej diety, aktywności fizycznej i regularnych badań może znacząco obniżyć ryzyko choroby nowotworowej.
Pan Piotr oraz pani Katarzyna zachęcali do badań profilaktycznych. Wskazali pracownikom konkretne programy przesiewowe i placówki, w których można wykonać takie badania. A to wszystko w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”.


KONFERENCJA „BEZPIECZNA PRACA W PRZEMYŚLE”

O tym, że bezpieczeństwo i higiena pracy są bardzo ważne nie trzeba nikogo przekonywać. Szczególnie istotne jest przestrzeganie zasad w tym zakresie w zakładach takich jak nasz – ukierunkowanych na działalność produkcyjną. Pracownik naszego zakładu, specjalista ds. bezpieczeństwa i higieny pracy, Piotr Smykla wziął udział w konferencji „Bezpieczna praca w przemyśle” zorganizowanej w Krakowie . Wydarzenie trwało 3 dni – od 4 do 6 października i miało formę prelekcji prowadzonych przez specjalistów z całej Polski w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Szczególna uwaga prelegentów skupiła się na zagadnieniach związanych z pracami na wysokościach oraz w przestrzeniach zamkniętych, pracami szczególnie niebezpiecznymi, w których pracownicy mają kontakt z substancjami chemicznymi.
Wartością dodaną była możliwość wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami, którzy na co dzień pracują w zakładach produkcyjnych i zajmują się tematyką bezpieczeństwa i higieny pracy.


ROBOTRIP W LUBLINIE

Przedstawiciel naszego zakładu, pracownik Laboratorium Wytrzymałości i Badań Nieniszczących Michał Trzaska, 29 września br. uczestniczył w spotkaniu z cyklu RoboTrip zorganizowanym w Lublinie przez Kuka i RoboPartner. Jest to cykliczna impreza poświęcona tematyce przemysłu 4.0.
Uczestnicy spotkania zapoznali się z możliwościami robotyzacji i automatyzacji procesów produkcyjnych. Mieli okazję zobaczyć, jak takie zadania realizowały inne firmy oraz porozmawiać z inżynierami z firm oferujących nowatorskie pomysły. Ich przedstawiciele przekonywali, jak wiele można zyskać, wdrażając w fabryce zrobotyzowane rozwiązania. Na konkretnych przykładach zaprezentowano korzyści w postaci optymalizacji procesów produkcyjnych, redukcji kosztów, utrzymania wysokiej jakości produktów, poprawy bezpieczeństwa pracowników.
Dodatkowo agenda wydarzenia obejmowała zagadnienia dotyczące finansowania inwestycji związanych z robotyzacją i automatyzacją produkcji – dotacje, granty i ulgi na robotyzację produkcji.


KONKURS NA NAJLEPSZY PROJEKT ZAGOSPODAROWANIA TERENU PRZY BUDYNKU ZM


21 września wręczono nagrody dla laureatów konkursu na najlepszy projekt zagospodarowania terenu przy budynku Zakładu Mechanicznego. Do udziału w konkursie zaproszeni zostali uczniowie Technikum Architektury Krajobrazu w Zespole Szkół nr 2 w Tarnobrzegu. Ich zadaniem było opracowanie projektu zagospodarowania terenu przy budynku zakładu. Komisja konkursowa oceniała między innymi rodzaj i rozmieszczenie nasadzeń, dobór kompozycji roślinnych oraz elementów małej infrastruktury, a także pomysłowość projektu technicznego oraz wizualizacji. Jako najlepszą pracę jury wskazało projekt uczennicy klasy IV Technikum Architektury Krajobrazu Wiktorii Zioło, który nawiązywał do profilu działalności zakładu. Drugie miejsce zajął projekt Aleksandry Krudysz. Trzecie miejsce natomiast ex aequo zajęły prace Gabrieli Mroczek i Ksenii Zabolotnej. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!


IMPREZA INTEGRACYJNA 2023


Impreza integracyjna 2023 już za nami. Pracownicy, zarząd oraz zaproszeni goście, w doskonałych humorach spędzili popołudnie w tarnobrzeskiej restauracji Anser. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Grupy Kapitałowej Siarkopol oraz instytucji i firm, z którymi nasza spółka na co dzień współpracuje, między innymi Agencji Rozwoju Przemysłu i Urzędu Dozoru Technicznego. W czasie spotkania wręczono nagrody dla pracowników, którzy w szczególny sposób przyczynili się do realizacji zadań spółki.
Spotkanie było doskonałą okazją do integracji zespołu – nie zabrakło wspólnych rozmów, tańców i zabaw. Impreza integracyjna już na stałe wpisała się do kalendarium wydarzeń spółki – kolejna już za rok.


KONFERENCJA NA TEMAT PRZEMYSŁU 4.0


Pełnomocnik Zarządu ds. Zapewnienia Systemów Jakości i Kierownik Laboratorium – Rafał Reczek wziął udział w konferencji na temat Przemysłu 4.0. Konferencja odbyła się 14 września w Inkubatorze Nowych Technologii IN-TECH 1 w Mielcu. Wydarzenia zorganizowała Agencja MARR S.A. wspólnie z hub4industry – EDIH Krakowskiego Parku Technologicznego.
W czasie wydarzenia swoje wystąpienia zaprezentowali specjaliści z Krakowskiego Parku Technologicznego, a także z firm oferujących projektowanie i produkcję robotów przemysłowych: m. in. Astor czy Sure Solutions.
Ważnym elementem spotkania była debata lokalnych praktyków, którzy już od lat zajmują się automatyzacją i transformacją w własnych przedsiębiorstwach. Ponadto podczas wydarzenia swoje stanowiska doradcze przygotowali specjaliści, którzy pomagają w transformacji przedsiębiorstw.


Dzień Otwarty 2023


Dzień otwarty w Zakładzie Mechanicznym „Siarkopol” już za nami!
Było to wydarzenie, podczas którego dzieci pracowników spółki mogły poznać specyfikę działalności firmy, w której na co dzień pracują ich rodzice, zobaczyć etapy produkcji, wykorzystywane w zakładzie maszyny, poznać pracowników. Dzieci z zaciekawieniem obserwowały jak wyglądają hale produkcyjne, laboratorium, biura. Chętnie zadawały pytania. Szczególne zainteresowanie wzbudziły zwyżki Manitou oraz dźwig.
Druga część imprezy odbyła się nad Jeziorem Tarnobrzeskim – tu w rodzinnej atmosferze uczestnicy mieli okazję wziąć udział w rejsie żaglówką po jeziorze. Najmłodsi z zaangażowaniem brali udział w grach i zabawach integracyjnych zorganizowanych przez zespół animatorów i DJ’a. Na zgłodniałych czekały kiełbaski, napoje i przekąski. Każdy z uczestników otrzymał upominek – niespodziankę. Zarówno dla rodziców, jak i dzieci był to mile spędzony czas, a dodatkowo doskonała okazja do integracji.


Decyzja o wsparciu inwestycji


15 czerwca 2023 to znacząca data w historii naszej spółki. Tego dnia Prezes Zarządu Bogusław Kobyłecki odebrał z rąk Wicedyrektora Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Mariana Cąpały decyzję o przyznaniu wsparcia finansowego dla planowanej inwestycji.

Realizacja tego przedsięwzięcia będzie mieć kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej firmy. Polega ono bowiem na wprowadzeniu automatyzacji procesu produkcyjnego i unowocześnieniu parku maszynowego, a także obejmuje znaczącą modernizację infrastruktury hal produkcyjnych.

Jest to pierwsza decyzja o wsparciu z ARP dla Zakładu Mechanicznego. Z uwagi na liczne plany inwestycyjne jesteśmy jednak przekonani, że nie ostatnia.


Wycieczka w Pieniny


Za nami długo wyczekiwana wycieczka integracyjna w Pieniny. Pracownicy naszej firmy w doskonałych humorach spędzili długi czerwcowy weekend w pięknych okolicznościach przyrody. Wyjazd obfitował w wiele atrakcji, wśród nich miedzy innymi spływ Dunajcem, wejście na Palenicę, rejs po Jeziorze Czorsztyńskim. Uczestnicy wycieczki wrócili bardzo zadowoleni, wypoczęci, z nowa energia do pracy.


VI PODKARPACKIE SEMINARIUM SPAWALNICZE


18 maja br. odbyło się VI Podkarpackie Seminarium Spawalnicze organizowane przez Katedrę Odlewnictwa i Spawalnictwa Politechniki Rzeszowskiej oraz Regionalną Izbę Gospodarczą w Stalowej Woli.
Na seminarium zaprezentowane zostały referaty dotyczące robotyzacji i automatyzacji oraz technik spawania laserowego w spawalnictwie. Referaty wygłosili naukowcy i przedstawiciele renomowanych firm pracujących dla potrzeb spawalnictwa. Ponadto w ramach wydarzenia zorganizowano wystawę sprzętu spawalniczego.
W czasie seminarium nasz zakład reprezentowali Prezes Zarządu – Bogusław Kobyłecki, Dyrektor Produkcji – Krzysztof Zięba, Główny Spawalnik – Marcin Zbyradowski oraz Pełnomocnik Zarządu ds. Zapewnienia Systemów Jakości i Kierownik Laboratorium – Rafał Reczek.


POKAZ SPAWANIA LASEROWEGO


Spawanie laserowe to nowoczesna metoda łączenia metali różnych gatunków, wyróżniająca się bardzo wysoką wydajnością, dokładnością i nieograniczonym możliwościami.

Zarząd i pracownicy naszej spółki mieli okazję przekonać się o zaletach tej metody spawania – w zakładzie zorganizowano pokaz spawania laserowego. Centrum Maszyn CNC specjalizujące się w dostarczaniu najnowszych rozwiązań technicznych dla zakładów produkcyjnych zaprezentowało innowacyjne urządzenie, które dopiero niedawno miało premierę na rynku i okazało się przełomowe w rozpowszechnianiu tej metody spawania.

Zaprezentowana spawarka laserowa zapewnia precyzyjne spawanie różnych gatunków stali: stale nierdzewne, stale węglowe, aluminium, blachy ocynkowane. Umożliwia również cięcie laserowe, zgrzewanie oraz czyszczenie powierzchni.  

Spawanie laserowe posiada szereg zalet, wśród których na szczególną uwagę zasługuje bardzo dobra jakość złącza spawanego, uzyskanie głębokiego wtopienia, wąska strefa wpływu ciepła,  wysoka wydajność procesu, wysoka precyzja, a także bardzo mały wpływ termiczny na elementy znajdujące się wokół spawu. Spawarki laserowe dają możliwość spawania cienkich materiałów oraz nadania dowolnego kształtu spawu. Są bez wątpienia jednym z filarów nowoczesnego spawalnictwa.


Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy


28 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. W tym dniu przy pomniku Ofiar Wypadków przy Pracy w Tarnobrzeskim Zagłębiu Siarkowym spotkali się przedstawiciele zakładów przemysłu siarkowego, związków zawodowych, władz samorządowych, służb bezpieczeństwa i higieny pracy. Delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze, aby upamiętnić tych, którzy stracili życie i zdrowie w wypadkach przy pracy. Zakład Mechaniczny „Siarkopol” reprezentowali w tym dniu prezes zarządu Bogusław Kobyłecki, główna księgowa Marzanna Ordon oraz dyrektor produkcji Krzysztof Zięba.


FORUM INNOWACYJNYCH TECHNOLOGII W WIŚLE


W ostatnich dniach w Wiśle odbyło się Forum Innowacyjnych Technologii zorganizowane przez TÜV THÜRINGEN Polska. Było to wydarzenie dedykowanym personelowi kontroli jakości, spawalnikom, szefom produkcji, kadrze zarządzającej i managerom. Wzięli w nim udział przedstawiciele naszej spółki, Główny Spawalnik – Marcin Zbyradowski oraz Pełnomocnik Zarządu ds. Zapewnienia Systemów Jakości i Kierownik Laboratorium – Rafał Reczek.
Spotkanie odbyło się w wyjątkowej formule łączącej wykłady, prezentacje, pokazy na żywo. Uczestnicy mieli okazję poznać najnowsze rozwiązania techniczne dotyczące spawalnictwa, w tym w szczególności w zakresie robotyzacji i automatyzacji procesów spawania.
Konferencja umożliwiła również wymianę poglądów oraz omówienie wyzwań dotyczących rozwoju i funkcjonowania spawalnictwa w Polsce i na świecie.


TARGI PRACY W TARNOBRZEGU



19 kwietnia w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tarnobrzegu odbyły się Targi Pracy i Edukacji. Była to już XIV edycja wydarzenia, którego głównym organizatorem jest tutejszy Powiatowy Urząd Pracy.
Jednym z wystawców była nasza spółka. Na firmowym stoisku prezentowaliśmy aktualne oferty pracy. Obecnie poszukujemy pracowników na stanowiska: spawacz, ślusarz, elektromonter, technolog produkcji, pracownik budowlany oraz diagnosta samochodowy. Nasza oferta spotkała się z dużym zainteresowaniem osób odwiedzających targi. Wszystkich zainteresowanych pracą w naszej firmie prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny – szczegóły znajdują się z zakładce „Aktualne oferty pracy”.



Targi Spawalnicze w Kielcach


Pracownicy naszej Spółki wzięli udział w tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Technologii i Urządzeń dla Spawalnictwa w Kielcach. Jest to cykliczna impreza organizowana w ramach projektu „Przemysłowa Wiosna”.


W czasie targów wyspecjalizowani dostawcy prezentowali najnowsze rozwiązania techniczne w zakresie maszyn, urządzeń, osprzętu do obróbki i cięcia blach oraz obróbki metali. Nie zabrakło również nowinek technicznych z dziedziny spawalnictwa i antykorozji.
Uczestnicy targów brali udział w pokazach spawalniczych między innymi z wykorzystaniem robotów współpracujących, które w znaczący sposób wpływają na poprawę parametrów spawania oraz zwiększenie wydajności całego procesu produkcyjnego i zaczynają odgrywać coraz bardziej istotną rolę w tym procesie. Udział w targach był dla naszej spółki okazją nie tylko do poznania innowacyjnych rozwiązań branżowych, ale również zbudowania nowych relacji biznesowych.


Pokaz innowacyjnych urządzeń spawalniczych w czasie praktyk zawodowych


Po raz kolejny Zakład Mechaniczny „Siarkopol” Sp. z o.o. zorganizował praktyki zawodowe dla uczniów tarnobrzeskich szkół. Tym razem uczniowie klas trzecich i czwartych o specjalności technik – mechanik z Centrum Kształcenia Zawodowego w Tarnobrzegu mieli okazję poznać od środka nasz zakład produkcyjny i przekonać się, jak w rzeczywistości wygląda proces produkcyjny. Praktykanci uczestniczyli w pokazie najnowszej klasy urządzeń spawalniczych firmy Lincoln Electric, zapewniających najwyższy standard pracy na stanowisku spawalniczym.
Dzięki uczestnictwu w praktykach zawodowych uczniowie nabyli wiedzę na temat funkcjonowania zakładu produkcji urządzeń stalowych oraz umiejętności praktyczne, które są niezbędne do pracy na stanowiskach produkcyjnych.


Wizyta we Francji w siedzibie firmy WEISS France Energie


W dniach 14-16 lutego przedstawiciele Zarządu naszej spółki odwiedzili siedzibę jednego z naszych głównych kontrahentów – francuskiej firmy WEISS France Energie.

Spółka ta zajmuje się projektowaniem oraz  montażem kotłowni na biomasę dla przemysłu, budownictwa usługowego, rolniczego oraz sieci ciepłowniczych. Współpracą między obiema spółkami rozpoczęła się w  2013 roku. 

Celem wizyty, w której udział wzięli Prezes Zarządu Bogusław Kobyłecki oraz Pełnomocnik Zarządu ds. Handlu i Marketingu Tomasz Czajkowski, było ustalenie zasad dalszych warunków współpracy oraz przyszłych kontraktów. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim negocjacji cen, sprecyzowania planów produkcji na najbliższy okres oraz uzgodnień technicznych dotyczących realizowanych projektów.

Spółkę WEISS na spotkaniach reprezentowali: Frederic Autret – Prezes Zarządu, Cyril Derout – Dyrektor Handlowy, Sylvain Decurninge – Dyrektor Techniczny ,  Sylvain Degrotte – Kierownik Działu Zamówień i logistyki, Damien Thouvard – Kierownik Dostaw, Yann Grosset – Kierownik Działu Projektowego oraz  Loic Bashir – Przewodniczący Rady Nadzorczej.

Wizyta zakończyła się sukcesem – przedstawiciele obydwu spółek doszli do porozumienia czego efektem jest podpisana nowa umowa współpracy na kolejne lata.  


Pomoc Ukrainie


W okresie przedświątecznym w Zakładzie Mechanicznym „Siarkopol” zorganizowano zbiórkę pieniędzy na zakup żywności i środków chemicznych dla mieszkańców Ukrainy. Inicjatywa spotkała się z pozytywnym odzewem ze strony pracowników. Za zabrane pieniądze w pierwszych dniach nowego roku zakupiono między innymi konserwy, kasze, herbaty czy środki piorące. Zostaną one wysłane do mieszkańców miasta Przemyślany w obwodzie lwowskim.


CERTYFIKATY ZARZĄDZANIA JAKOŚCIĄ

W listopadzie 2022 Zakład Mechaniczny „Siarkopol” Sp. z o.o.  pomyślnie przeszedł audyty ponownej certyfikacji przeprowadzone przez Ośrodek Certyfikacji Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Spawalnictwa.

W ich wyniku w dniu 20 grudnia 2020 roku spółka uzyskała certyfikat Systemu Zarządzania Jakością według normy PN-EN ISO 9001:2015 oraz certyfikat Systemu Zarządzania Jakością w Spawalnictwie według normy PN-EN ISO 3834-2:2021-09, jak również utrzymała certyfikat na zgodność z zakładową kontrolą produkcji zgodną z wymaganiami normy PN-EN 1090-1, PN-EN 1090-2 dla klasy konstrukcji do EXC4.

Zakres certyfikatu Zarządzania Jakością w Spawalnictwie obejmuje produkcję konstrukcji metalowych i ich części, produkcję zbiorników, cystern i pojemników metalowych, produkcję maszyn ogólnego przeznaczenia oraz naprawę i konserwacje maszyn.

Natomiast zakres certyfikatu Systemu Zarządzania Jakością obejmuje w/w obszary oraz dodatkowo obróbkę metali i nakładanie powłok na metale, obróbkę mechaniczną elementów metalowych.


Wesołych Świąt !


SPOTKANIE OPŁATKOWE

16 grudnia odbyło się spotkanie opłatkowe pracowników Zakładu Mechanicznego „Siarkopol”.
Prezes spółki, Bogusław Kobyłecki, podziękował zebranym za współpracę, zaangażowanie oraz trud włożony w codzienną pracę. Wyraził również nadzieję na równie owocną współpracę w nowym roku i w latach kolejnych. Szczególne podziękowania skierował do wieloletniego pracownika spółki, pełnomocnika zarządu ds. systemów informatycznych, Tomasza Urbaniaka, który w ostatnim czasie zakończył swoją karierę w Zakładzie Mechanicznym. Pan Tomasz odebrał z rąk Prezesa wyjątkowy upominek – własną karykaturę z charakterystycznym kominem w tle.

.

WIZYTA PRZEDSTAWICIELI FIRMY WEISS FRANCE ENERGIE:

W dniach 7 i 8 grudnia gościliśmy reprezentację francuskiej spółki WEISS France Energie oraz grupy kapitałowej Roullier, z którymi współpracujemy od wielu lat.
WEISS France Energie projektuje i montuje kotły na biomasę dla przemysłu, budownictwa usługowego, rolniczego, sieci ciepłowniczych. Jest jednym z naszych głównych kontrahentów. Spółka działa w ramach grupy kapitałowej Roullier Groupe skupiającej podmioty działające w kilku branżach między innymi chemicznej, przemyśle spożywczym oraz energii odnawialnej i zatrudniającej prawie 10 tysięcy pracowników.
Spółkę WEISS France Energie reprezentowali Frederic Autret – Prezes Zarządu, Cyril Derout – Dyrektor Handlowy, grupę Roullier natomiast Loïc Bashir.
Przedstawiciele spółki na miejscu zapoznali się z postępami prac w zakresie realizowanych wspólnie kontraktów. Intencją spotkania było również przekazanie spostrzeżeń dotyczących podejmowanych przedsięwzięć oraz wymiana doświadczeń, co przełoży się na poprawę efektywności współpracy w przyszłości. Przy okazji wizyty w Zakładzie Mechanicznym przedstawiciele firmy Weiss i grupy Roullier odwiedzili Zamek w Baranowie Sandomierskim – perłę renesansowej architektury.


WARSZTATY Z ROBOTAMI WSPÓŁPRACUJĄCYMI W MIELCU

Siedemnastego listopada br. Główny Spawalnik Zakładu Mechanicznego, Marcin Zbyradowski uczestniczył w warsztatach z cobotami Universal Robots w Mielcu. Warsztaty odbyły się w Inkubatorze Przedsiębiorczości IN-TECH 1 w Mielcu. Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z kompletną ofertą robotów współpracujących UR i ich możliwościami technicznymi. Przedstawiono przykłady firm, które wprowadziły automatyzację i dzięki temu podniosły wydajność produkcji. Podczas spotkania uczestnicy mogli samodzielnie wypróbować jak działają roboty współpracujące. Prowadzący warsztaty przedstawili korzyści płynące z wykorzystania automatyzacji w procesie spawania, podzielili się z uczestnikami ciekawostkami na temat możliwości wykorzystaniem cobotów w tym procesie. Organizatorem warsztatów były Agencja Rozwoju Regionalnego MARR S.A. oraz Universal Robots.


AUDYT URZĘDU DOZORU TECHNICZNEGO!

Na początku listopada 2022 roku w spółce Zakład Mechaniczny odbył się audyt Urzędu Dozoru Technicznego z Warszawy dotyczący spełnienia wymagań Warunków Technicznych Urzędu Dozoru Technicznego WUDT-LAB wydanie 3/2022 do wykonywania badań laboratoryjnych. W wyniku tego audytu Laboratorium Badań Nieniszczących i Wytrzymałościowych działające w ramach Zakładu Mechanicznego uzyskało Świadectwo Uznania Laboratorium nr LBU-040/22-22.
Świadectwo wydawane jest na 24 miesiące pod warunkiem pozytywnej oceny.
Dzięki uzyskanemu świadectwu Laboratorium może przeprowadzać badania niżej wymienionymi metodami badawczymi:
• badania wizualne,
• badania penetracyjne,
• badania magnetyczne proszkowe,
• badania ultradźwiękowe,
• badania radiograficzne.


UROCZYSTOŚĆ ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Tarnobrzeg uczcił 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Grupę Kapitałową „Siarkopol” reprezentowali w tym dniu Prezes Zarządu Zakładów Chemicznych „Siarkopol” Wiktor Stasiak, Członek Zarządu Zakładów Chemicznych „Siarkopol” Kazimierz Tarnawski oraz Prezes Zarządu Zakładu Mechanicznego „Siarkopol” Bogusław Kobyłecki. Delegacja złożyła kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, pierwszego Naczelnika Państwa Polskiego, by w ten symboliczny sposób złożyć hołd bohaterom walczącym o odzyskanie przez Polskę niepodległości.
W uroczystości brały udział delegacje jednostek samorządowych, służb, uczelni, szkół, przedsiębiorstw, partii politycznych, środowisk patriotycznych oraz wielu mieszkańców Tarnobrzega, którzy przybyli pod obelisk, aby razem świętować.
Uroczystość uświetnił występ orkiestry dętej, która powstała w 1959 roku przy Kopalni Siarki w Piasecznie i do 2001 roku działała jako Zakładowa Orkiestra Dęta Kopalń i Zakładów Przetwórczych Siarki „Siarkopol”, a od 2002 roku jako Miejska Orkiestra.

Zdjęcia, źródło: Tygodnik Nadwiślański

PREZENTACJA INNOWACYJNYCH MASZYN FIRMY SCITEEX

Trzynastego października br. odbyła się wizyta przedstawicieli naszej spółki w zakładzie produkcyjnym firmy SciTeeX w miejscowości Kłoczew k. Ryk. W spotkaniu nasz Zakład reprezentowali Prezes Zarządu Bogusław Kobyłecki, Krzysztof Zięba oraz Rafał Reczek. Celem wizyty było zapoznanie się z innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi w zakresie zapewnienia efektywnego ciągu technologicznego. Szczególne zainteresowanie pracowników naszego Zakładu wzbudziły nowoczesne komory lakiernicze i komory śrutownicze pozwalające na poprawę efektywności procesów produkcyjnych w zakresie zabezpieczeń antykorozyjnych. Wizyta była doskonałą okazją do dyskusji oraz wymiany doświadczeń.


PRAKTYKI ZAWODOWE W ZAKŁADZIE MECHANICZNYM „SIARKOPOL”

Zakład Mechaniczny „Siarkopol” Sp. z o.o. podjął współpracę z Zespołem Szkół nr 3 w Tarnobrzegu w zakresie organizacji praktyk zawodowych dla uczniów technikum spawalnictwa.
Na praktyki skierowano 5 uczniów klas trzecich. Praktyki odbywają się w październiku br. Młodzi adepci sztuki spawalnictwa, po zapoznaniu się z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy, mieli możliwość obserwowania procesu produkcyjnego oraz wykonywania podstawowych czynności w tym zakresie.
Dzięki udziałowi w praktykach młodzi ludzie, którzy wiążą swoją przyszłość z branżą konstrukcyjną, mają okazję skonfrontować wiedzę teoretyczną zdobytą w szkole z praktyką.
Jest to zatem doskonała forma przygotowania uczniów do pracy zawodowej w rzeczywistych jej warunkach.


Impreza integracyjna 2022

W dniu 30.09.2022 r. odbyła się coroczna impreza integracyjna dla pracowników Spółki oraz zaproszonych gości. Impreza odbyła się w restauracji „ANSER” w Tarnobrzegu, sąsiadującej z siedzibą Spółki.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz Grupy Kapitałowej Siarkopol, reprezentanci licznych instytucji i środowisk biznesu współpracujących ze Spółką, obecni i byli pracownicy Spółki. Spotkanie poprowadził Prezes Zarządu Spółki, który przywitał przybyłych gości, w syntetyczny sposób przedstawił obecną sytuację firmy, a także opowiedział o jej perspektywach rozwoju. Intencją spotkania było omówienie planów na kolejne lata w kontekście zaangażowania w ten proces pracowników, budowanie relacji wewnątrz zespołu, wzmocnienie  zaufania oraz wzrost motywacji do wspólnego wysiłku w pracy.

W czasie uroczystości odbyło się wręczenie nagród dla pracowników za długoletnią i efektywną pracę na rzecz firmy. Nagrody otrzymali:

  • Cuber Krzysztof
  • Gorycki Mariusz
  • Kozdęba Stanisław
  • Krupka Leszek
  • Paluszewski Krzysztof
  • Pawlica Andrzej
  • Rzucidło Paweł
  • Zbyradowski Marcin
  • Zwolski Jacek

Nie zabrakło licznych gratulacji i życzeń.


IX edycja Tarnobrzeskich Targów Pracy i Edukacji

W dniu 28 września 2022 roku na Hali Widowisko – Sportowej MOSiR przy Al. Niepodległości 2 w Tarnobrzegu odbyła się XIII edycja Targów Pracy i Edukacji. W której to przedstawiciele Naszego Zakładu przyjęli z rąk Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Pani Ewa Draus wraz ze Starostą Powiatu Tarnobrzeskiego Panem Jerzym Sudołem statuetkę za wzorową i efektywną współpracę. Jest to dla Nas cenne wyróżnienie, które docenia Nasze starania i nacisk, który kładziemy na politykę personalną otwartą na wsparcie i zatrudnianie osób bezrobotnych i poszukujących pracy oraz rozwój zawodowy pracowników, efektywność zatrudnieniową, jak również promowanie idei współpracy i partnerstwa na lokalnym rynku.


Konferencja Badań radiograficznych w Świerku

W dniu 13.09.22r. pracownicy naszego Zakładu brali udział w konferencji badań radiograficznych w Świerku, gdzie główną tematyką były współczesne trendy rozwoju radiografii rentgenowskiej – link ze szczegółami wydarzenia: https://www.ncbj.gov.pl/aktualnosci/uczestnicy-konferencji-badan-radiograficznych-goscili-swierku


 Sprzedaż maszyn i urządzeń

ZAKŁAD MECHANICZNY „Siarkopol” Sp. z o.o.
ul. Mechaniczna 6, 39-400 Tarnobrzeg
oferuje do sprzedaży następujące maszyny i urządzenia:

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem 519 173 088.

Lp.NazwaTypRok prod.Cena wywoław. nettoFotografia
1.DEFEKTOSKOP  RTG  ADREX250KV/360º19683000,00Foto1
2.GRAWERKA SEMPUCOFG 220X44019693 000,00Foto1
3.AGREGAT SPAWAL. PRZEWOAS-400-03200017 500,00